Pracovití a spolehliví. To je vizitka českých volejbalistů, tvrdí Martin Lébl

Peníze přijdou až s odvedenou prací, upozorňuje volejbalový agent Lébl

Pracovití a spolehliví. To je vizitka českých volejbalistů, tvrdí Martin Lébl

Ještě nedávno je volejbalový svět vnímal jako špičkové hráče, dnes se v mezinárodním měřítku prosazují v oblasti sportovního managementu. Martin Lébl a Jakub Novotný coby agenti zajišťují kariéru více než sedmi desítkám hráčů a hráček. Lébl se stará především o domácí trh, Novotný má v gesci transfery volejbalistů do zahraničí. "Něco máme rozděleno i podle zemí, ve kterých jsme působili," doplňuje v rozhovoru Martin Lébl.

Současný volejbalový trh v evropském měřítku je velice široký. V jak silné konkurenci hráčských agentů pracujete?

Konkurence je veliká. V tom nejvyšším segmentu dominují dvě obrovské agentury, což je podle mého názoru až nezdravé jak pro hráče, tak pro kluby. My jsme se během dvou let dostali s pětasedmdesáti hráči, které zastupujeme, do okruhu silných mezinárodnich agentur. Umístili jsme přes třicet hráčů a hráček v zahraničí, v elitních ligách v Polsku, Turecku, Itálii, Francii, Německu a dalších. Máme významné zastoupení v českých extraligách, kde pracujeme s cizinci i s mladou generací. A co je důležité, mladí hráči nás začali po Evropě i v Severní Americe vyhledávat. Ne každý si dokáže naplánovat svou kariéru sám.

Vaší starostí z pozice agenta je především zajistit hráči kvalitní angažmá. Máte i jiné úkoly ve vztahu se svým svěřencem?
Snažíme se být komplexní agenturou. V první řadě se snažíme plánovat kariéru na základě individuálních předpokladů každého hráče. Klademe veliký důraz na finanční gramotnost hráčů. Máme výhodu, že jsme si profi kolečkem sami prošli, a tak víme, o čem to je. Každý z nás má jiné úkoly, které se ale v tomto živém organismu často slévají dohormady. Já zajištuji nábor hráčů, Jakub Novotný se stará například o prodej na některých zahraničních trzích. Něco máme rozděleno i podle zemí, ve kterých jsme působili.

Jedním z klíčových faktorů transferu hráče je ekonomické hledisko. Jaká další kritéria hrají při přestupu roli?
Peníze samozřejmě hrají podstatnou roli, ale ne zásadní. Základním pravidlem je, aby hráč byl spokojený, aby se cítil dobře. Potom se myslí především na to, aby hráč mohl sportovně růst, to tedy znamená výběr trenéra, sportovní zázemí v klubu a tak dále. Pak teprve přicházejí na řadu peníze. Samozřejmě postupem času je to velmi důležitý faktor, ovšem klientovi, který již od začátku myslí pouze na peníze, se snažíme vysvětlit, že tudy cesta nevede. Peníze vždycky přicházejí s dobře odvedenou prací.

Mají vaši hráči povědomí o nabídkách všech klubů, které o ně projeví zájem, anebo jim nabídky selektujete?
Ano, je to jedno z našich základních pravidel, hráčům vždy oznamujeme nabídky, které dostanou. A to jinde běžné není, speciálně u Italů a Srbů, to jsou banditi.

V případě aktuálních transferů špičkových reprezentantů Janoucha, Fingera či Mlejnkové přicházely nabídky "samy", nebo jste kluby sám oslovoval?

Míša Mlejnková a Michal Finger patří bezesporu mezi hráče evropské extratřídy. U nich není problém sehnat klub, ale spíš jde o to pečlivě rozhodnout a vybrat klub nejlepší pro rozvoj kariéry i jména. Nakonec ale platí, že poslední slovo má vždycky hráč. Uměli jsme si představit, že by například Michal Finger zůstal v Itálii, ale hráč měl jinou vizi. Tak jsme ji naplnili. U Jakuba Janoucha se nám povedlo domluvit dvouletý kontrakt s jedním z nejlepších klubů Evropy, navic s jedním z nejkvalitnějších trenérů. Věřím, že tato zkušenost posune Jakuba mezi nejlepší evropské nahrávače. Specifickými případy jsou Michal Masný a Donovan Džavoronok, jim jsme se snažili vždy věnovat velkou péči. Každému jinak, ale vždy nejlépe, jak to umíme.

V prostředí profesionálního sportu se rok od roku zvyšují nároky i na osobnostní, mentální úroveň hráče. Nejlepší čeští volejbalisté naplňují kritéria v tomto ohledu?
Ano, dnešní doba se hodně posunula, konkurence se zvětšila, hráči musí kromě jiného pracovat se sociálními sítěmi. Na druhou stranu si každý musí dávat pozor, co kde a jak řekne, co udělá, jelikož všechno je hned vidět. V tom musí mít hráči mnohem vetší sebekontrolu než moje generace.

Existuje nějaká společná vlastnost českých hráčů, která je v evropském měřítku posouvá výš? Jaká je po Češích poptávka?
Čeští hráči jsou obecně vnímáni jako pracovití, spolehliví hráči, kteří se dobře začleňují do kolektivu. I díky tomu se nám je daří umisťovat do předních evropských klubů, do důležitých soutěží. Myslím, že po několika hubených letech poptávka opět roste a věřím, že to bude mít i dál vzestupnou tendenci.

A co volejbalistky, jak jste na tom s nimi?

Ženský segment je stejně jako samotná hra trochu rozdílný od toho mužského, tady je třeba úplně jiný přístup, je třeba to umět. Proto i přiznám, že žen máme obecně trochu méně, a udělali jsme i pár chyb. Ale poučili jsme se a letos jsme přinesli našim holkám spoustu skvělých možností, všechny mají myslím velmi dobré smlouvy v kvalitních klubech. V náboru jsme trochu opatrnější, přeci jen se zde věci nedají dělat bezhlavě. Obecně si myslím, že jdeme nahoru.

 Zpět

© Copyright 2019 - Sportfin.cz Contact